Ulubieńcy turystów przybywających na Islandię – maskonury – to jedne z najbardziej urokliwych ptaków, które można zobaczyć w tym kraju. Znane są one także jako puffiny. Można powiedzieć, że to Islandia jest ich głównym domem, jako że większa część tego gatunku właśnie w tym miejscu gniazduje. Maskonury cechują się czarno-białym upierzeniem, kolorowymi dziobami, a także swoimi nieco niezdarnymi ruchami. W tym artykule postaramy się opowiedzieć szerzej o tym gatunku ptaków.
Kiedy są maskonury na Islandii?
Maskonury nie zamieszkują Islandii przez cały rok. Przybywają do kraju wiosną, by rozpocząć sezon lęgowy – najczęściej w kwietniu. Odlatują natomiast pod koniec lata. Dlatego, jeśli chcemy udać się na Islandię w celu obserwacji tych ptaków, najlepiej zrobić to pomiędzy majem a sierpniem.
Czy maskonury nadal występują na Islandii?
Mimo że niestety obserwujemy ostatnimi czasy tendencję spadkową, jeśli chodzi o populację maskonurów, gatunek ten w dalszym ciągu licznie występuje na Islandii. Przyczyną zmniejszenia się populacji są zmiany klimatyczne zachodzące na świecie, które sprawiają, że w wodach jest mniej ryb, a zwłaszcza sardeli, które są ulubionym przysmakiem maskonurów.
Gdzie zobaczyć maskonury na Islandii?

Maskonury spotkamy głównie na stromych klifach nad oceanem, gdzie mają one wybudowane swoje norki lęgowe. W tym celu warto udać się do następujących miejsc:
- Dyrhólaey – położone na południu Islandii, blisko Vík. Miejsce jest łatwo dostępne i znajduje się tam duża kolonia puffinów.
- Borgarfjörður Eystri – zlokalizowane na wschodzie kraju. Miejsce to jest idealne dla osób, które chcą poobserwować maskonury, ale nie przepadają za tłumami.
- Westfjords (Látrabjarg) – jedno z najbardziej znanych miejsc obserwacji maskonurów. Ze względu na swoją popularność ptaki są tu bardzo przyzwyczajone do ludzi.
- Wyspa Vestmannaeyjar – kolejny klif bardzo popularny wśród turystów. Można tu zaobserwować dużą kolonię puffinów.
Co na Islandii jedzą maskonury?
Maskonury żywią się głównie małymi rybami, takimi jak sardele, tobiasze i śledzie. W celu zdobycia pożywienia puffiny nurkują na głębokość nawet 60 metrów, chwytając do dzioba kilka rybek jednocześnie. Dziób maskonurów ma specjalną strukturę, która im to umożliwia.
O której porze dnia maskonury są najbardziej aktywne?
Maskonury są najbardziej aktywne z samego rana, a także późnym popołudniem. To wtedy karmią swoje młode, wracając do gniazd z rybami trzymanymi w dziobie. To najlepszy moment na obserwację tych ptaków i ich fotografowanie.
Gdzie spotkać maskonury?
Tak jak wspomniano wcześniej, maskonury najłatwiej spotkać na klifach, dlatego warto udać się na wybrzeża Islandii. Trzeba jednak pamiętać, że maskonury można zobaczyć jedynie w określonym czasie – wiosną i latem – gdy przybywają z oceanu na ląd.
Czy maskonury latają?

Takie pytania mogą pojawić się ze względu na niezdarność tych ptaków, ale odpowiedź brzmi: tak. Puffiny potrafią latać – i robią to doskonale. Ich styl lotu wygląda nieco komicznie, ponieważ machają skrzydłami bardzo szybko – nawet 400 razy na minutę – ale dzięki temu osiągają prędkość do 90 km/h. Zużywa to jednak dużo energii. Ten sposób poruszania sprawdza się także pod wodą, co bardzo pomaga im w łapaniu ryb.
Jak długo żyje maskonur?
Jak na ptaki, długość życia maskonurów jest całkiem duża – potrafią żyć nawet do 25 lat. Zdarzały się też osobniki, które dożywały 35 lat. Podobnie jak wilki, maskonury są zwierzętami monogamicznymi – łączą się w pary na całe życie.
Podsumowanie
Maskonury można określić jako maskotkę Islandii. Możliwość spotkania tych uroczych ptaków stanowi wystarczająco silny powód, by udać się na Islandię. Trzeba jednak pamiętać, aby wybrać odpowiedni czas i właściwe miejsce.